Home‎ > ‎Programs‎ > ‎

Competition Teams

                                              
The #1 Competition Team in Long Island and the #1 dance family!!!


TDP did it Again!!!!!!! 2018 National Overall Highest scoring Clash of The Stars Champions! Congrats to all of our competition teams on a great season! Above all else we are most proud of the love you have for each other and the unbreakable bonds of friendship you have made with your dance family!  Dance friends make the best friends!

2017-Congratulations to our National Dance Competition Team for winning the Xcalibur Championships in two of the three levels at Nationals!  Hard work pays off and we are so proud of all of our dancers on all of their success! 

To schedule an audition call today!


 Competition classes are held in both our new Hicksville location, and our North Bellmore location.  please email us for more information!

thedanceplaceinc@gmail.com

Our National Award winning competition team does an average of three local competitions per season and one National competition.  We offer extremely discounted rates for our team to afford to easily take unlimited technique classes.  To schedule an audition please call us at 516-931-0338 or 516-809-9393 


Sparkle like a Gem and shine like a star!

TDP competition team!


Bellmore Competition Team Schedule 2019-20


Minis Twinkle Starz (Minis)

Team Conditioning Monday 4:30-5:30

Team Ballet Wednesday 5:30-6:30

Production Choreo Wednesday 6:30-7:15

Competition Technique Wednesday 7:15-4:45

Competition Choreo Saturday 11:30-12:00


Rockstarz

Jazz Monday 4:00-4:30

Team Conditioning Technique 4:30-5:30

Acro Monday 5:30-6:30

Lyrical Wednesday 4:00-4:30

Rockstarz/Star Squad Hip Hop 4:30-5

Team Ballet Wednesday 5:30-6:30

Production Choreo Wednesday 6:30-7:15

Competition Technique Wednesday 7:15-7:45


Lil Divaz

Team Conditioning Technique Monday 4:30-5:30

Acro Monday 5:30-6:30

Team Ballet Wednesday 5:30-6:30

Production Choreo Wednesday 6:30-7:15

Competition Technique Wednesday 7:15-7:45

Hip Hop Friday 5:00-5:30

Conditioning Friday 5:30-6:15

Lyrical Friday 6:15-6:45


Star Squad

Team Conditioning Technique Monday 4:30-5:30

Acro Monday 5:30-6:30

Team Technique Jazz & Lyrical Tuesday 5:30-7:30

Tap Technique Tuesday 7:30-8:30

Pointe Wednesday 5:00-5:30

Team Ballet Wednesday 5:30-6:30

Production Choreo Wednesday 7:30-7:15

Competition Technique Wednesday 7:15-7:45

Team Conditioning Thursday 6:00-7:00

Star Squad Lyrical Thursday 7:00-7:30

Star Squad Jazz Thursday 7:30-8:00


Rubies

Team Conditioning Technique Monday 4:30-5:30

Acro Monday 5:30-6:30

Team Ballet Wednesday 5:30-6:30

Production Choreo Wednesday 6:30-7:15

Competition Technique Wednesday 7:15-7:45

Team Conditioning Thursday 6:00-7:00

Ruby Hip Hop Choreo Thursday 7:00-8:00

Ruby Specialty Choreo Thursday 7:30-8:00


Starlightz

Team Conditioning Technique Monday 4:30-5:30

Acro Monday 5:30-6:30

Choreo Monday 6:30-7:00

Choreo Monday 7:00-7:30

Team Technique Jazz & Lyrical Tuesday 5:30-7:30

Team Tap Technique 7:30-8:30

Team Ballet Wednesday 5:30-6:30

Production Choreo Wednesday 6:30-7:15

Competition Technique Wednesday 7:15-7:45 



Hicksville Competition Teams 2019-2020

** an option to fill requirement, may chose other times as well

* recommended but not mandatory


Glitz Team

Ballet Monday 4:30-5:30

Pre-pointe Monday 5:30-6:00

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

*Production Tuesday 6:00-6:45

Glitz Jazz choreo Tuesday 6:45-7:15

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

Glitz lyrical/ contemp choreo Wed 6:00-6:30

Team technique Wed 6:30-7:00

*Ballet Wed 7:00-8:00

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

*Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production 6:30-7:15

*Hip Hop Technique 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds 7:45-8:15



Glow Team

**Ballet Monday 4:30-5:30

**Pre-pointe Monday 5:30-6:00

**Conditioning Monday 6:00-7:00

Glow Jazz choreo Monday 8:00-8:30

Glow Jazz choreo Monday 8:30-9:00

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

*Production Tuesday 6:00-6:45

Team technique Wed 6:30-7:00

Ballet     Wed 7:00-8:00

Pointe  Wed 8:00-8:30

*Elite Tap Wed 8:30-9:00

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

*Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production Thurs 6:30-7:15

*Hip Hop Technique Thurs 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds Thurs 7:45-8:15

Tightrope hip hop Thurs 8:15-8:30


Pearl Team

Ballet Monday 4:30-5:30

Pre-pointe Monday 5:30-6:00

Conditioning Monday 6:00-7:00

Pearl Jazz choreo Monday 7-7:30

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

Production Tuesday 6:00-6:45

Pearl Lyrical choreo Tuesday 6:45-7:15

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production 6:30-7:15

Hip Hop Technique 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds 7:45-8:15


Topaz Team

Ballet Monday 4:30-5:30

Pre-pointe Monday 5:30-6:00

Conditioning Monday 6:00-7:00

Topaz Jazz choreo Monday 7-7:30

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

Production Tuesday 6:00-6:45

Topaz Lyrical choreo 6:45-7:15

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Wed 6:30-7:00

**Ballet     Wed 7:00-8:00

**Pointe  Wed 8:00-8:30

*Elite Tap Wed 8:30-9:00

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production 6:30-7:15

Hip Hop Technique 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds 7:45-8:15

*Hip Hop Tightrope 8:15-8:30


Quartz Teens

**Ballet Monday 4:30-5:30

**Pre-pointe/pointe Monday 5:30-6:00

Conditioning Monday 6:00-7:00

Quartz Jazz choreo Monday 7:30-8:00

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

Production Tuesday 6:00-6:45

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

Quartz contemp choreo Wed 6:00-6:30

Team technique Wed 6:30-7:00

Ballet     Wed 7:00-8:00

Pointe  Wed 8:00-8:30

*Elite Tap Wed 8:30-9:00

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production 6:30-7:15

Hip Hop Technique 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds 7:45-8:15

*Hip Hop Tightrope 8:15-8:30


Sapphire Team

Sapphire Jazz Choreo Monday 4:30-5:00

**Ballet Monday 5:30-6:00 (only half class, need Wed as well)

Large group Elite Teen choreo Monday 5:30-6:00

Mandatory Conditioning Monday 6:00-7:00

Conditioning Tuesday 5:00-6:00

Production Tuesday 6:00-6:45

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

*Luke choreo Tuesday 7:45-8:15

Sapphire contemp choreo Wed 6:00-6:30

Team technique Wed 6:30-7:00

Ballet     Wed 7:00-8:00

Pointe  Wed 8:00-8:30

*Elite Tap Wed 8:30-9:00

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production 6:30-7:15

Hip Hop Technique 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds 7:45-8:15

*Hip Hop Tightrope 8:15-8:30


Onyx Team

Onyx Jazz Choreo Monday 5:00-5:30

Large group Elite Teen choreo Monday 5:30-6:00

Mandatory Conditioning Monday 6:00-7:00

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

Production Tuesday 6:00-6:45

Onyx Jazz choreo 6:45-7:15

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

Luke choreo Tuesday 7:45-8:15

Team technique Wed 6:30-7:00

Ballet     Wed 7:00-8:00

Pointe  Wed 8:00-8:30

*Elite Tap Wed 8:30-9:00

Elite Acro Thurs 4:45-5:15

Team Acro Thurs 5:15-6:30

Hip Hop Production 6:30-7:15

Hip Hop Technique 7:15-7:45

Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds 7:45-8:15

Hip Hop Tightrope 8:15-8:30


Moonstones

*Large group Elite Teen choreo Monday 5:30-6:00

*Conditioning Monday 6:00-7:00

*Glow Jazz and Lyrical Monday 8:00-9:00

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

*Production Tuesday 6:00-6:45

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

Luke choreo Tuesday 7:45-8:15

Moonstone choreo Wed 5:30-6:00

Team technique Wed 6:30-7:00

Ballet     Wed 7:00-8:00

Pointe  Wed 8:00-8:30

*Moonstone choreo Wed 8:30-9:00

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

*Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production Thurs 6:30-7:15

*Hip Hop Technique Thurs 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds Thurs 7:45-8:15

*Hip Hop Tightrope 8:15-8:30



Diamonds

*Large group Elite Teen choreo Monday 5:30-6:00

*Mandatory Conditioning Monday 6:00-7:00

**Conditioning Tuesday 5:00-6:00

*Production Tuesday 6:00-6:45

*Tap technique Tuesday 7:15-7:45

*Team technique Tuesday 7:15-7:45

*Luke choreo Tuesday 7:45-8:15

Diamond choreography Tuesday 8:15-9:00

**Team technique Wed 6:30-7:00

*Ballet     Wed 7:00-8:00

*Pointe  Wed 8:00-8:30

*Elite Acro Thurs 4:45-5:15

*Team Acro Thurs 5:15-6:30

*Hip Hop Production Thurs  6:30-7:15

*Hip Hop Technique Thurs 7:15-7:45

*Crystal, Emeralds, Jade, Diamonds Thurs 7:45-8:15

*Hip Hop Tightrope 8:15-8:30


Hip Hop Teams

Emeralds, Crystals, and Jade all meet on Thursdays and must take Hip Hop technique, acro, and Hip Hop production


Tap Elite

Must take tap technique as well as Wednesday Tap choreo 8:30-9


Elite Acro

Must take acro technique, conditioning and ballet















                                         Competition Level Requirements

**Scroll to the bottom to see a Competition Help Sheet for registering for team classes!

                         

Mini Gems        

These dancers should take a minimum of 1
competition class and 1 matching technique class, (ex. Ballet/hip hop technique class and Hip hop comp class)

                                   
 

Rockstarz         

These dancers should take a
minimum of 1 Ballet/Conditioning class, 1 competition class, 1 matching technique class,and 1 acro (ex. Ballet/lyrical technique class and Lyrical
comp class)                                  

                        

 Lil Divas

These dancers should take a
minimum of 2 Ballet/Leaps and Turns classes, and 1 competition class, and 1 matching technique class,1 acro (ex. lyrical technique class and Lyrical comp class)                             

                               

Glow and Glitz           

These dancers should take a minimum of 2 Ballet/Leaps and Turns classes, and 1 competition class, and 1 matching technique class,1 acro (ex. lyrical technique class and Lyrical comp class)     


 *Grades of levels may be adjusted for students who take lyrical, jazz, or ballet and have not yet mastered the technical skills to meet the next grade level.


Sapphires and Pearls Team-  Audition only!

This team is for our younger serious dancers who are looking to take dance to a whole new level.  This team takes all technique and competition choreography classes together and must take all styles of dance.  Auditions are held every September for this team. There are certain technical skills required to be in this level.  This team dances in mandatory classes at all three of our studios from Mon-Thursday.


Onyx TeamAudition Only!

 This team is for our younger serious dancers who are looking to take dance to a whole new level.  This team takes all technique and competition choreography classes together and must take all styles of dance.  Auditions are held every September for this team. There are certain technical skills required to be in this level.  This team dances in mandatory classes at all three of our studios from Mon-Thursday.

                                          

Diamond Team- This team is for our very serious dancers who are looking to take dance to a whole new level.  This team takes all technique and competition choreography classes together and must take all styles of dance.  Auditions are held every September for this team. We recommend this level for a pre-professional dancer who is looking for a future in dance performance or college oriented dance career, or for those who just want a challenge in dance.  This team dances in mandatory classes at all three of our studios from Monday-Thursday.


Hip Hop Teams-

Emeralds

Jade

Crystals

Senior Elite Hip Hop

Acro Teams

Jr Elite Acro

Sr Elite Acro

Tap Teams

Elite tap



We recommend that our team dancers take a ballet class, a conditioning class, and an acro class in addition to their choreography and concentrated technique.  All team dancers must take our summer session.